من سریال های آمریکایی زیادی رو دنبال میکنم. بیشتر از همه کمدی ها. دلیل اصلی اش هم تقویت زبان هست(البته شاید بیشتر یک نوع بهانه باشد تا دلیل!). معمولا سریال هایی را که میبینم طرفدار زیادی ندارند. منظورم طرفدار ایرانی است. البته خود آمریکایی ها هم خیلی توجهی به این سریال ها ندارند. همه واکینگ دد و گیم آو ترون و ومپایر و غیره را میبینند. شاید پر طرفدار ترین سریالی که میبینم بیگ بنگ تئوریست.

بگذریم. 2 بروک گرزل (2broke girls  )یا همان دو دختر ورشکسته هم از همین دست سریال های طنزی است که خیلی بیننده ندارد. اما من خیلی دوستش دارم. نه تنها به خاطر کمدی بودنش که خیلی سریال هایی کمدی مطرح دیگری برای دیدن هست. به دلیل یک اشتراکی که حس میکنم با دو شخصیت اصلی این داستان دارم. مکس و کرولاین.( max - caroline)

مکس دختری است فقیر و بدون خانواده ی درست که کودکی خوبی نداشته و حالا هم به عنوان یک پیشخدمت در یک رستوران مشغول کار  است. کسی که به دلیل همین زندگی نامناسب ، و رفتار نامناسبی که در محله فقیر نشینی که زندگی میکند دیده، رفتاری مردانه دارد و معتقد است که هیچ آینده ای ندارد. او برای پول بیشتر همزمان دو شغل دارد و هم چنین کاپ کیک هم می پزد و می فروشد.

کرولاین دختری که بیلیونر بوده و به مدرسه ی مدیریت میرفته؛ زندگی لاکچری داشته(!) اما به دلیل کلاه برداری پدرش تمام مالشان را از دست می دهند و حالا با وجود تمام زندگی ثروتمندانه ای که در قبل داشته مجبور است برای درآمد در همین رستوران قدیمی در محله ای پایین شهر پیش خدمت شود.

این دو همدیگر را در همین رستوران میبینند و داستان از همین جا شروع میشود. مکس هیچ امیدی به آینده ندارد و فقط می خواهد که بتواند روزش را شب کند. هیچ آرزو و رویایی هم ندارد اما کرولاین شاید به همان دلیل ثروت قبلی اش پر از امید است و می خواهد دوباره به همان روزهای خوش برگردد. وقتی که کرولاین از کاپ کیک های مکس خبردار می شود، تلاش میکند تا آن را گسترش دهد و تبدیل به یک بیزینس موفق کند. به این ترتیب هم از دانش مدیریت خودش استفاده کرده و هم به ثروت میرسد. اما مکس هیچ اعتقادی به کاپ کیک هایش ندارد. کرولاین تلاش میکند تا او را قانع کند و سرانجام مکس هم راضی میشود و آن دو بیزینس خود را راه می اندازند اما زندگی هیچ وقت آسان نبوده و همیشه بالا و پایین دارد. درست مثل کاپ کیک های خانگی مکس .

این سریال به طور کلی راجع به همین تلاش ها و شکست ها و بعضا موفقیت های مکس و کرولاین و بیزینسشان هست. تلاش برای رسیدن به آرزوها. آرزوهایی که همیشه دست یابی به آنها سخت است. مسیری که پر از شکست است و تنها با تلاش و امید میتوان از آن عبور کرد.

اما چرا من این سریال را دوست دارم؟ اشتراکات من با مکس و کرولاین چیه؟

من هم پر از این آرزوهام...

پر از آرزوهایی از بیزینس های موفق، زندگی خوب و زیبا، موفقیت های بی شمار و ...

و قطعا تنها راه برای رسیدن به همه ی آرزو ها و اهداف مان، تلاش است و تلاش است و تلاش... امید است و امید است و امید...

و شاید حضور یک همراه مثل کرولاین، به منی که امیدم حالش خوب نیست(!) عالی باشد. اما فعلا که کسی نیست!

امیدم بعضی وقت ها خیلی حالش خوب است و بعضی وقتها نه. اما حال تلاشم اصلا خوب نیست! 

نمیدانم باید چه کنم که تلاشم خیلی بیشتر شود. میدانم که ممکن است حتی تلاش هم همیشه نتیجه ندهد اما حداقل نفسش چیز خوبی است که من نمیتوانم آنرا داشته باشم. همیشه با خودم برنامه میریزم اما معمولا به سرانجام نمیرسد. به همین دلیل است که دوست دارم همراهی با ترکیبی از ویژگی ها مکس و کرولاین(شوخی و کاربلدی مکس و امید و مدیریت کرولاین) داشته باشم.

اما همیشه بعد به این نتیجه میرسم که حالا که کسی نیست خودت تلاش کن. به قول ما شیرازیا کس نخارد پشت من، جز ناخن انگشت من! چند روزی را هم با جدیت تلاش میکنم اما باز همان روز از نو روزی از نو می شود! شاید یکی از دلایلش حضور بی شمار آدم های نا امید و بی اعتنا به زندگی است که به نان بخور و نمیر عادت کرده اند و تلاشی برای پیشرفت نمی کنند. چه مادی و چه از نظر خوش حالی و حال خوب در زندگی. و وقتی با آنها از زندگی خوب و چه و چه صحبت میکنی یا نا امیدت می کنند یا مسخره! همین. هیچ کسی(حداقل در اطراف من) نیست که بگوید که تو میتونی. تلاش کن . یا مثلا  من هم کمکت میکنم.

اما من می خواهم که موفق شوم. چه با حضور آدم های خوب و موفق چه بدون آنها. خیلی سخت است. میدانم. تلاشم کم است آن را هم متاسفانه میدانم. اما همین جا به خودم قول میدهم که تلاش کنم برای رسیدن به همان شغل خوب و زندگی عالی که آرزویش را دارم.

تویی که داری این متن را میخوانی و همیشه با خودت همین فکر را می کرده ای که چرا من موفق نمیشم، چرا نمیشه و چرا و چرا و چرا... دوست من... کسی عین خود تو دارد در ساعت 2 نصفه شب همین فکر را با خودش میکند و به خودش قول داده که حداقل تلاشش را بیشتر کند. تو هم بدان که تنها نیستی. برایت آرزوی موفقیت و کامیابی میکنم و مطمئن هستم که تو میتونی! 

پ.ن:این سریال به دلیل ماهیت طنزش پر است از شوخی هایی راجع به مسائل مثبت هجده. هشدار می دهم که اگر با روحیات و اعتقاداتتان سازگار نیست، نبینید. با تشکر...

++کلا دیدنش را به کسی پیشنهاد نمیکنم. این سریال شاید فقط برای کسانی که آرزو و اهدافی دارند که می خواهند به آنها برسند ، دارای نکات مثبت باشد.(آن هم اگر با چشم بصیرت ببینید!)

+++ راهکاری ندارید که با آنها بتوان تلاش را بیشتر کرد؟